ARCHIVE

20:00 Doors / 20:30 Concerts


WED AUG 4

SteyerRößler Hertenstein
Edith Steyer – alto sax, clarinet, electronic devices
Isabel Rößler – bass
Joe Hertenstein – drums
 

THU AUG 5

Tribal Gate
Eldar Tsalikov – woodwinds
Martin Buhl – double bass
Fermin Merlo – drums


FRI AUG 6

Die Enttäuschung
Rudi Mahall – bass clarinet, clarinet
Axel Dörner – trumpet
Jan Roder – bass
Michael Griener – drums


SAT AUG 7

Sawt Out
Burkhard Beins – percussion
Mazen Kerbaj – trumpet
Michael Vorfeld – percussion

and

Simon Rose – solo saxophone
 

WED AUG 11

Eberhard & Voccia
Silke Eberhard – alto saxophone
Céline Voccia – piano


THU AUG 12

Tranßonic
Nicola Hein – guitar, electronics
Viola Yip – light, electronics

and

Thieke – Henkel – Müller
Michael Thieke – clarinet
Brad Henkel – trumpet
Matthias Müller – trombone


FRI AUG 13

Kaufmann & Dunston
Achim Kaufmann – piano
Nick Dunston – bass


WED AUG 18

Gratkowski–Uchihashi–Schick
Frank Gratkowski – woodwinds
Kazu Uchihashi – guitar, daxophone
Ignaz Schick – turntables


THU AUG 19

Wankel–Mundt–Nissen
Marius Wankel – drums
Jacob Mundt – bass
Asger Nissen – reeds


FRI AUG 20

Stardrum–Henkel–Sundland
Booker Stardrum — drums, electronics
Brad Henkel — trumpet
Dan Peter Sundland — electric bass


SAT AUG 21

Heenan–Dörner–Majkowski–Dimitriadis
Axel Dörner – trumpet
Chris Heenan – reeds
Mike Majkowski – bass
Yorgos Dimitriadis – drums


WED AUG 25

Schubert–Roder–Griener
Matthias Schubert — tenor saxophone
Jan Roder — bass
Michael Griener — drums


THU AUG 26

Chen–Parkins–Heather
Audrey Chen — voice, electronics
Andrea Parkins — electronics
Steve Heather — drums


FRI AUG 27

Beins & Pogo
Burkhard Beins — percussion, strings
Matt Pogo — voice

and

Dörner & Murayama
Axel Dörner — trumpet
Seijiro Murayama — percussion, voice


SAT AUG 28

Eramo–Erel–Orah–Reese
Alessandro Eramo — voice, tapes
Korhan Erel — electronics
Ariel Orah — electronics, toy guitar, voice
Kirsten Reese — software, objects, microphones


WED SEP 1

Fink 70s Revisited
Johannes Fink – 5-string cello
Silke Eberhard – alto sax
Tilo Weber – drums


THU SEP 2

JD Zazie & Nørstebø
JD Zazie – turntable, cdj, electronics
Henrik Munkeby Nørstebø – amplified trombone, half-clarinet, mixer


FRI SEP 3

Eubanks–Lopez–Parkins–Shirley
Bryan Eubanks – saxophone, electronics
Xavier Lopez – synthesizer
Andrea Parkins – accordion, electronics
Derek Shirley – drums


SAT SEP 4

Takase & Mahall
Aki Takase – piano
Rudi Mahall – clarinet, bass clarinet


WED SEP 8

Au Revoir Ears
Gerhard Gschlössl – trombone
Rieko Okuda – piano
Florian Müller – guitar
Isabel Rößler – double bass
Martial Frenzel – drums


THU SEP 9

Flamingo
Chris Heenan – contrabass clarinet
Adam Pultz Melbye – double bass
Christian Windfeld – snare drum and objects


FRI SEP 10

Kosack–Thal–Henkel–Majkowski

Liz Kosack – synthesizer
Jeremy Thal – French horn
Brad Henkel – trumpet
Mike Majkowski – bass


SAT SEP 11

Cleaning Each Other
Rieko Okuda –piano
Jonathan Nagel – bass
Bernd Oezsevim – drums
Tatsumi Ryusui – guitar


WED SEP 15

Home Stretch
Philipp Gropper – tenor saxophone
Antonis Anissegos – piano
Dan Peter Sundland – bass
Steve Heather – drums


THU SEP 16

Gordoa & Buck with Antonio Borghini
Emilio Gordoa – vibraphone
Tony Buck – drums
Antonio Borghini – bass


FRI SEP 17

HBD2U
Liz Kosack – synthesizer
Devin Gray – percussion


SAT SEP 18

Peter Hanson
solo EWI, synthesizer, and drum machine

Caleb Salgado

solo electronics & double bass


WED SEP 22

FUSK
Rudi Mahall – bass clarinet
Tomasz Dabrowski – trumpet
Andreas Lang – bass
Kasper Tom – drums
, compositions


THU SEP 23

Windisch–Filippou–Lucaciu
Julius Windisch – piano
Evi Filippou – vibraphone
Robert Lucaciu –  bass



FRI SEP 24

Arthurs & Kaufmann
Tom Arthurs – trumpet
Achim Kaufmann – piano

Sounding Whales
Abigail Sanders – French horn
Yorgos Dimitriadis – drums, microphones



SAT SEP 25

Lanz & Vandeweyer
Joke Lanz – turntables
Els Vandeweyer – vibraphone


WED SEP 29

Lindhorst–Allemano–Hoppe–Hertenstein 
Jonathan Lindhorst – saxophone
Lina Allemano – trumpet
Lisa Hoppe – bass
Joe Hertenstein – drums


THU SEP 30

Spill 
Tony Buck – drums, percussion
Magda Mayas – piano

Margareth Kammerer – solo vocals and guitar


FRI OCT 1

QHL
Quentin Tolimieri – organ
Han-earl Park – electric guitar
Luca Marini – drums


SAT OCT 2

Ohrenschmaus 
Lina Allemano – trumpet
Dan Peter Sundland – bass
Michael Griener – drums

 
FRI OCT 8

The Liz: No Comet (Day 1)
Liz Kosack – synthesizer
Liz Allbee – trumpet
Korhan Erel – electronics


SAT OCT 9

The Liz: No Comet (Day 2)
Liz Kosack – synthesizer
Liz Allbee – trumpet
Korhan Erel – electronics


WED OCT 13

Sassoon & Kellers
Julie Sassoon – piano
Willi Kellers – drums


THU OCT 14

Delius–Banner–Forde
Tobias Delius – tenor sax, clarinet
James Banner – double bass
Declan Forde – piano


FRI OCT 15

Devin Gray Metaverse (Meta Quartet)

Tony Malaby – tenor sax
Andrea Parkins – electronics
Joel Grip – double bass
Devin Gray – drums


SAT OCT 16

Devin Gray Metaverse (Verse Quartet)

Tony Malaby – tenor sax
Håvard Wiik – piano
Robert Landfermann – double bass
Devin Gray – drums


WED OCT 20

Ingvaldsen–Roder–Narvesen

Didrik Ingvaldsen – trumpet
Jan Roder – double bass
Dag Magnus Narvesen – drums


THU OCT 21

The 0hz
Bryan Eubanks - sax, electronics
Chris Peck - electric bass, synth
Andrew Lafkas - double bass
Yorgos Dimitriadis - drums, mics


FRI OCT 22

Mahall–Rupp–Tom
Rudi Mahall – clarinet, bass clarinet
Olaf Rupp – electric guitar
Kasper Tom – drums


SAT OCT 23

Gauci–Kosack–Sundland–Shea
Stephen Gauci – tenor sax
Liz Kosack – piano
Dan Peter Sundland – bass
Kevin Shea – drums


WED OCT 27

Minton–Chen–Scott
Phil Minton, voice
Audrey Chen, voice
Richard Scott, electronics


THU OCT 28

Pitsiokos–Gropper–Stemeseder–Henkelhausen–Steidle
Chris Pitsiokos – alto sax
Philipp Gropper – tenor sax
Elias Stemeseder – piano, synths
Felix Henkelhausen – double bass
Oli Steidle – drums


FRI OCT 29

Bauer–Bauer–Narvesen
Conny Bauer – trombone
Matthias Bauer – double bass
Dag Magnus Narvesen – drums


SAT OCT 30

Schapitzki
Felix Wahnschaffe – alto sax, flute
Marc Schmolling – piano
Matthias Pichler – double bass
Moritz Baumgärtner – drums


WED NOV 3

Kosack–Matsuno–Dunston
Liz Kosack – synthesizer
Keisuke Matsuno – guitar
Nick Dunston – bass


THU NOV 4

Stemeseder–Mundt–Gerstner
Elias Stemeseder – piano, synthesizer
Jacob Mundt – double bass
Leo Gerstner – drums


FRI NOV 5

Henkel–Weidekamp–Vandeweyer–Sundland–Griener
Sascha Henkel – guitar
Benjamin Weidekamp – saxophone
Els Vandeweyer – vibraphone
Dan Peter Sundland – bass
Michael Griener – drums


SAT NOV 6

Fo[u]r Alto
Frank Gratkowski – alto saxophone
Christian Weidner – alto saxophone
Florian Bergmann – alto saxophone
Leonhard Huhn – alto saxophone


WED NOV 10

Lina Allemano Four
Lina Allemano – trumpet, compositions
Brodie West – alto saxophone
Andrew Downing– double bass
Nick Fraser – drums


THU NOV 11

Dudek–Windisch–Sundland–Baumgärtner

Fabian Dudek– saxophone
Julius Windisch– synth
Dan Peter Sundland– bass
Moritz Baumgärtner– drums


FRI NOV 12

Ytterlandet
Sture Ericson – saxophones, clarinet
Henrik Olsson – guitar
Håkon Berre – percussion


SAT NOV 13

Lindhorst–Pringle–Hoppe–Santner
Jonathan Lindhorst– tenor sax
Mark Pringle– piano
Lisa Hoppe– double bass
Max Santner– drums


WED NOV 17

Double Rainbow
Bryan Eubanks – saxtronics
Xavier Lopez – synthesizer
Andrew Lafkas – elecrric bass
Derek Shirley – drums


THU NOV 18

Der Seniorenbereich
Rudi Mahall –bass clarinet
Flo Stoffner –guitar
John Schröder – guitar


FRI NOV 19

Schlippenbach & Narvesen (Day 1/1)
Alexander von Schlippenbach – piano
Dag Magnus Narvesen – drums


SAT NOV 20

Schlippenbach & Narvesen (Day 2/2)
Alexander von Schlippenbach – piano
Dag Magnus Narvesen – drums


WED NOV 24

Henkel–Dunston–Andrzejewski
Brad Henkel – trumpet
Nick Dunston – bass
Max Andrzejewski – drums


THU NOV 25

Flamingo Warbles
Chris Heenan – contrabass clarinet
Brad Henkel – trumpet
Miako Klein – contrabass recorder
Adam Pultz Melbye – double bass
Christian Windfeld – snare drum and objects


FRI NOV 26

Jermyn–Pichler–Erdem

Simon Jermyn – guitar
Matthias Pichler – double bass
Julian Erdem – drums


SAT NOV 27

Soko Steidle
Rudi Mahall – bass clarinet
Henrik Walsdorff – alto saxophone
Jan Roder – double bass
Oli Steidle  – drums

with special guest Alexander von Schlippenbach – piano