Concerts

20:00 Doors / 20:30 Concerts
No reservations necessary


WED MAY 18

ENS EKT
Simon Rose – baritone saxophone
Adam Pultz Melbye – double bass
Paul Stapleton – electronics, found objects, sound sculptures

Windfeld & Dimitriadis
Christian Windfeld – drums
Yorgos Dimitriadis – drums & electronics


THU MAY 19

Kaluza–Kaufmann–Bauer–Dimitriadis
Anna Kaluza – alto saxophone
Achim Kaufmann – piano
Matthias Bauer – double bass 
Yorgos Dimitriadis – drums


FRI MAY 20

!trumpet + trumpet!
Birgit Ulher – trumpet, radio, speaker, objects
Nic Collins – trumpet, electronics

Marina Cyrino, solo flute & electronics


SAT MAY 21

Salvo–Webster–Punkt–Holub
Sofia Salvo – saxophone 
Colin Webster – saxophone 
Noah Punkt – bass 
Mark Holub – drums 


WED MAY 25

Krebs & Ermke
Annette Krebs – Konstruktion #4
Andrea Ermke – minidiscs, mixer, field recordings

Peter Cusack
, solo electronics & field recordings


THU MAY 26

Henkel–Sundland–Stardrum
Brad Henkel – trumpet
Dan Peter Sundland – bass
Booker Stardrum – drums


FRI MAY 27

Stardrum & Friends
Booker Stardrum – drums
TBA


SAT MAY 28

Gawlik–Hornung–Stefansson–Wankel
Julius Gawlik – saxophone
Ludwig Hornung – piano
Thorbjørn Stefansson – double bass
Marius Wankel – drums


WED JUN 1

Sandsjö–Attias–Jermyn–Nazary

Otis Sandsjö – tenor saxophone
Michaël Attias – alto saxophone
Simon Jermyn – electric bass
Jason Nazary – drums


THU JUN 2

Garcia & Pitsiokos
Violeta Garcia – cello
Chris Pitsiokos – alto saxophone

Elieh & Persico
Tony Elieh – electric bass & electronics
Sara Persico – voice & electronics


FRI JUN 3

Sjöström–Mureddu–Rodrigues–Buck

Harri Sjöström – soprano sax
Libero Mureddu – piano
Guilherme Rodrigues – cello
Tony Buck – drums


SAT JUN 4

Delius-Attias-Forde
Toby Delius – tenor saxophone
Michaël Attias – alto saxophone
Declan Forde – piano


WED JUN 8

Tolimieri & Flinn
Quintin Tolimieri – piano
Stephen Flinn – percussion


THU JUN 9 

SIN-3
Thomas Lehn – EMS modular synthesizer
Georg Wissel – saxophone and preparations
Burkhard Beins – percussion


FRI JUN 10

Carrier–Edwards–Lambert
Francois Carrier – alto saxophone
John Edwards – double bass
Michel Lambert – drums

with guest Alexander von Schlippenbach (piano)


SAT JUN 11

Steidle–Matsuno–Pitsiokos

Chris Pitsiokos – alto saxophone
Keisuke Matsuno – electric guitar
Oli Steidle – drums